Recenze
Sem vložte podnadpis

Zveřejněné recenze na webových stránkách škol

6. ZŠ Cheb

Škola v Dolním Bukovsku - recenze zde

Dech vyrážející přednáška o Royal Air Force - Kristýna Gibasová, 3.B (Neupraveno)

My, studenti Hotelové školy v Mariánských Lázních, jsme měli možnost slyšet o historii letectví, o nejznámějších hrdinech, kteří i přesto, co pro nás udělali byli odsuzováni a jiné zajímavosti

Svou přednášku nám přijel povědět doktor filozofie pan Daniel Švec. Na úplném začátku se samozřejmě představil. Hned po představení jsem věděla, že to až taková nuda nebude, jak jsem si myslela. Na mne udělal kladný dojem, který se postupem času navyšoval. Začal historií. Nikoliv historií letectví, ale obecnou historií, díky které se propracoval až k samotnému tématu přednášky. Aby nás trošku rozhýbal, ptal se nás na různé otázky. Občas to sice vypadalo, že se nás ptá úplně mimo téma, ale jako zázrakem to vždy souviselo s tím, co v danou chvíli vyprávěl. Za to dávám obrovské plus. Další plus dávám za krásnou prezentaci, doplněnou o obrázky a krátkými videoukázkami, které nám to měly více přiblížit. Na první lavici ležely různé předměty, které používal jako ukázky a všechny byly opravdu autentické. Když nám říkal o tom, co začínající letci musí podstoupit, vybral si čtyři kluky a na nich to názorně ukázal, za což dávám palec nahoru. Dále, co bych chtěla zmínit, byl způsob, jakým vyprávěl. Vždy uměl vybrat situaci, při které se má buď zavtipkovat nebo přidat na vážnosti. V nějakých momentech jsme skoro brečeli smíchy a někdy zase seděli bez hnutí a skoro nedýchali, jak napínavé to bylo. Ani jednou nezapomněl, co má říkat. Uměl to perfektně nazpaměť a dával do toho i kus sebe, čehož si opravdu vážím. Bylo vidět, že je to s ním úzce spjato a opravdu ho to baví. Na konci přednášky jsme se mohli jít podívat na již už zmiňované předměty a položit mu různé otázky.

Můj celkový dojem je pouze pozitivní. Pan Švec splňoval vše, co se od přednášky očekává a vůbec nic bych neměnila. Na tuto přednášku budu vzpomínat ještě hodně dlouho a na naše hrdiny nikdy nezapomenu.

Recenze přednášky - Lucie Batelková, 3.B (Neupraveno)

Přednáška o československých letcích v britské Royal Air Force - to může leckomu znít dost nudně. Ale i přesto, že toto téma se týká hlavně druhé světové války, je aktuální i v dnešní době, což nám na čtvrteční přednášce zajímavě dokázal pan PhDr. Daniel Švec. Už na první pohled bylo jasně vidět, že o daném tématu ví opravdu hodně a má k němu velký vztah. Možná právě svým zapálením rozpovídal i studenty, kteří jsou většinou zticha a koukají do telefonů. Přednáška nebyla studená a neosobní, jako se většina žáků obávala. Naopak byla dost interaktivní a přátelsky laděná. Myslím si, že všichni co se účastnili si při odchodu odnesli něco s sebou. A pokud to nebyly přesné znalosti zmíněných dat a míst, stoprocentně to bylo alespoň přání pana Švece - abychom na tyto letce nezapomněli a věděli, co všechno pro nás udělali.

Isšte Sokolov
Isšte Sokolov
6. ZŠ Cheb
6. ZŠ Cheb
Masarykova ZŠ Plzeň
Masarykova ZŠ Plzeň

Pár slov...

26. 5. 2016 jsme měli na ZŠ v Plané možnost vyslechnout zajímavou přednášku doktora Švece z UK, který nám přiblížil působení českých vojáků v zahraničních jednotkách za 2. světové války. Přednáška byla určena primárně pro žáky 9. ročníků, ale letecká uniforma RAF, ve které přednášející dorazil, oslovila i několik vyučujících, kteří se také zúčastnili. 

Profesionálně vyhotovená prezentace, časté zapojování publika, emotivní výklad a značný přesah do společenské roviny - to vše mělo na posluchače velký vliv. I pro ty žáky, kteří nepovažují dějiny za zajímavé nebo dokonce důležité, byla tato přednáška nevšedním zážitkem a dokonale vázala jejich pozornost od začátku až do konce.

Přednáška dr. Švece je zajímavým zpestřením nejen hodin dějepisu a občanské výchovy, ale také apelem na ty, kterým slova občanství a svobodná společnost nejsou cizí. Probírané téma se týká nedávné historie, ale její přesah pro dnešní dobu je znatelný. Podle mého názoru je nutné mladším generacím historii neustále připomínat a přednášky odborníků, jakým dr. Švec dozajista je, představují vhodnou alternativu k všedním a mnohdy nezáživným výkladům vyučujících dějepisu. 


Zdeněk Třešňák