Publikační činnost
Nová publikace
Zrodila se nová publikace
Děkuji všem za podporu a pomoc při jejím vzniku. Zvláště paní Marii Drmelkové, neteři Jaromíra Drmelky, Miroslavu Vomáčkovi, prasynovci Sgt Františka Šipuli.
Publikace vyšla na přelomu prosince 2020 a ledna 2021.
Kniha vypráví životní příběh, popisuje osud, jeden z mnoha. Jeden z tisíců. Životní pouť pilota - letce. Jaromír Drmelka své první letecké krůčky začal v republice Československé. Díky zachovanému zápisníku letů se můžete v této knize dočíst, jak probíhal výcvik pilotů na konci 30. let. Jak se mohl člověk stát letcem, jaký byl systém výuky, kde mohl sloužit a na čem létat.
Cesta hlavního protagonisty po rozboření republiky a vzniku protektorátu vedla přes Polsko, kde se stal příslušníkem polských ozbrojených složek, přes východ až do Francie. Cestou prožil perné chvíle. Nekonečné ústupy, internaci. Ani ve Francii se poměry nezlepšily - zažil zde tábor v Agde.
Po pádu Francie se dostal do Anglie, vstoupil do RAF, kde se v závěru výcviku přecvičil na tamní letouny Wellingtony - stal se z něho bombardovací pilot a potkala ho zde i velká láska. Prožil ostrý nálet nad okupované území, začal brázdit s letounem nekonečné vodní plochy při "lovu ponorek". Domů se ale nevrátil. Jedna taková hlídka se jemu a jeho osádce stala osudnou - 18. 8. 1942. Poslední zprávu vyslali: "Jsme napadeni..." Od té doby se po nich slehla zem.
V knize nenajdete jen jeden osud. O svém životě promlouvají mnozí. Pomocí dochovaných zpráv z archivu, literatury. Kromě četných dobových fotografií jsou zde použity i cenné záznamy z dochovaného památníku Jaromíra Drmelky, do kterého mu jeho četní kolegové zapisovali a kreslili "něco na památku".
Kniha vyjde "co nevidět". Kniha vyšla v lednu 2021. Zakoupit si ji můžete již nyní na mém mailu: danielsvecraf@gmail.com
Kniha:
ISBN 978-80-270-8715-0
Počet stran: 200
Pevná vazba, černobílý tisk.
Za křídly stíhačů není kniha v pravém slova smyslu. Jedná se o publikaci připomínající svou strukturou spíše časopis, ale svým obsahem je výpravným počinem. Vypráví o křídlech stíhačů - o cestě za nimi - tedy co museli piloti podstoupit, aby si zasloužili to, že je směli s hrdostí nosit na svých uniformách.
Zaměřuje se na 35 životních okamžiků stíhacích pilotů, kteří z větší části svá "křídla" získali v období I. republiky, a kteří odešli za svou zemi bojovat do britského Královského letectva. Celkově představuje kniha časovou linku - co život, to část období. Výprava začne příběhem legionáře, který válčil v čs. letgiích na Rusi a v republice se stal stíhačem a velitelem letky - řeč je o Václavu Liškovi. Následují některé životní osudy nové generace letců - největších hvězd první republiky. Mezi nejpřednější jména patří skvělý Josef Hubáček, nebo jeho akrobatický kolega Václav Jícha. Zmíněn bude také karlovarský letec - stíhač Otakar Korec. I když se nenarodil ve vymezených krajích, na letišti v Chebu léta působil jako instruktor - král vzduchu František Novák. I tomu zde bude vzdán kratičký hold. Mnohé z těchto pilotů vychoval.
Tři osudy popíší svými četnými zážitky pobyt v Polsku a rovněž tři jména připomenou boje ve Francii. Nejvíce jmen reprezentuje boje v rámci Royal Air Force. Dva osudy zmíní to, jak bylo s těmito hrdiny zacházeno po válce.
Popisuje cestu za křídly v těchto zemích. Strhující okamžiky bojů i klidné okamžiky nebojové činnosti.
Publikace nemá postihnout celý život těchto letců - stíhačů. Takovou ambici nemá. Na takové publikaci se již pracuje :-) "Za křídly stíhačů" je této velké knihy první ochutnávkou...
Velice děkuji panu Jaroslavu Popelkovi za poskytnuté fotografie a také Jonáši Fikarovi za jejich kolorizaci.
Můžete objednávat na: danielsvecraf@gmail.com
Popis knihy: formát A4 vázaný na šířku, silnější křídový papír vnitřek mat 170g - obálka lesklá 300 g papír. Plnobarevný tisk. 40 stran.
1. 1. 2019 byla vydána má druhá publikace.
Kniha vznikla k poctě řady letců z Karlovarského kraje.
Chtěl bych poděkovat za její vznik všem, kteří se o to zasadili.
Můžete objednávat na:danielsvecraf@gmail.com
Anotace: zde
Kniha vypráví o 20 osudech lidí Karlovarska. Najdeme mezi nimi lodního lékaře, který se přeplavil v obchodním námořnictvu přes půlku světa, než se stal příslušníkem RAF a šéflékařem naší 313. čs. stíhací peruti. Je zde vyložen osud národností sice Němce, který se ale cítil být více Čechoslovákem, a šel za svou rodnou zemi bojovat po boku Čechů a nakonec za ni i padl. Osud si zahrál i se životem osádky letounu, který se po 90 minutách letu zřítil na obydlenou část Londýna z neznámých příčin - na jeho palubě zemřel jeden z rodáků Karlových Varů. Nebo letce, který byl během bojové mise sestřelen a až do konce války byl vězněn. Jako splněný sen Popelky působí životní osud člena pozemního personálu, který začínal jako asistent zbrojířů a po dlouhé dřině skončil v kokpitu slavného letounu Spitfire jako stíhací pilot. A mnoho dalších.
11. 11. 2017 byla vydána a pokřtěna pod záštitou Muzea Jižního Plzeňska má první publikace.
Kniha vznikla k poctě plk. Karla Bečváře, DFC.
Chtěl bych poděkovat za její vznik všem, kteří se o to zasadili.
Anotace: zde
Knihu můžete objenávat na: danielsvecraf@gmail.com
Výňatek knihy: zde
KNIHA JE JIŽ VYPRODÁNA!
Podařilo se prodat 800 ks za necelý rok od jejího vydání.
Recenzí se píše mnoho. Každé si vážím. Některé jsou však jedinečné.
Dovolil bych si, podělit se o jednu takovou, kterou zaslal jeden z těch, kteří podobnými operacemi prošel na vlastní kůži. Slov, která jsou níže, si nesmírně vážím. Znovu jsem je našel při hledání mnoha desítkami zpráv. O to více jsou teď vzácnější. Nemohou už totiž býti dále rozšířeny. Děkuji za ně z celého srdce panu generálovi.
"Vážený pane doktore,
S pozdravem br. gen. Pavel Vranský
Články pro Plzeňský Deník
Celkem vyšlo na 25 dílů v seriálu letci Plzeňského kraje.
Publikační činnost
Získané informace z nejrůznějších publikací význačných autorů, stejně jako z dobových materiálů v archivech a především od žijících příbuzných či pamětníků se snažím formou krátkých článků zvěřejňovat v místních periodicích.
Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří se se mnou o své zážitky a vzpomínky podělili a pomohli při jejich sepsání.
Stejně tak děkuji za poskytnutý fotografický materiál.