Co v knize najdete:
Unikátní je v mnoha ohledech. Josef Hubáček si život, prostřednictvím svých ručně psaných poznámek, bude na stánkách této knihy vyprávět sám. Tomu, co v nich zachoval, je určena i náplň jednotlivých kapitol. Autor knihy zkorigoval jednotlivé pasáže, aby na sebe navazovaly a tvořily tak ucelený příběh. Vyprávění je doplněno dalšími střípky ze vzpomínek jiných letců, kteří prožili podobné životní momenty a v podobné době jako Josef Hubáček. Doslovem v knize je část od Pavla Kratochvíla, která se zabvývá životem Josefa Hubáčka po válce v rámci Pošumavského aerobklubu. Letiště dnes nese jméno plukovníka Hubáčka. I o tomto počinu Pavla Kratochvíla se kniha zmiňuje.
Mozaiku příběhu doplní četné zprávy z novin, dobových hlášení nebo z kronik leteckých jed- notek, a to jak v době mírové – meziválečné, tak z období druhé světové války. Cenným zdrojem jsou zápisníky letů Josefa Hubáčka z každé etapy jeho profesního i bojového života, které vzácně dokreslují detaily z jeho vyprávění.
Kniha nabízí unikátní kompilaci dobových fotografií, které střídají fotografie profesionálně nafocených artefaktů, které letcům daného období sloužily.
Stručný životopis plukovníka Josefa Hubáčka, AFC
aneb, na co se můžete v knize těšit:
V historii československého letectví najdeme mnohá jména, která se proslavila v průběhu druhé světové války. Někteří z nich dělali své první letecké krůčky až v jejím průběhu.
Mezi slavnými jmény najdeme několik vybraných, kteří svou slávu budovali již v době meziválečné. Mezi nimi byl i plukovník Josef Hubáček. Jeden z pilotů, kteří do odboje odcházeli se značnými zkušenostmi. Co více. Letcům s výjimečnými leteckými schopnostmi říkali Králové vzduchu. Tímto přízviskem byli nazýváni jen nemnozí, např. škpt. František Malkovský, čet. Josef Hubáček, por. Petr Široký, por. František Novák. To byla jména, která hýbala davy po celé meziválečné Evropě. Josef Hubáček je však v jistém ohledu výjimečný. Jako jeho kolegové prošel vojenským výcvikem, sloužil vlasti v době mírové. Z těchto jmen jediný Josef Hubáček však prošel i bojovými zkušenostmi ve druhé světové válce.
Jeho kroky vedly přes Polsko do Francie. Zde byly dosud nabyté zkušenosti poprvé prověřeny bojem. Vynikajícímu akrobatovi stačilo pouze krátké přecvičení na tamní techniku a do přední linie vykročil jako jeden z prvních. Zaznamenal své první sestřely nepřátel, bohužel i svůj vlastní. Na frontě působil bez mála půl roku až do smutného konce francouzské kampaně.
Po pádu Francie přišla strastiplná cesta do Velké Británie. O tu se bude ve slavné Battle of Britain bít společně nejen s Brity, ale také s mnoha letci z poražené a okupované Evropy, mezi nimiž nechybělo 89 letců – Čechoslováků. Je jedním z hrstky, které vděčí za tolik národ Velké Británie.
Stíhačky bránící anglické nebe proti nacistům vystřídají velká dopravní letadla, se kterými přelétává nekonečné hladiny Atlantického oceánu. Pyšnit se může Josef Hubáček titulem prvního Čechoslováka, který jej překonal společně se svým dlouholetým kamarádem Karlem Balíkem. Střídá několik dalších jednotek, prožije cesty na dálný východ, přepravuje VIP osobnosti. Dostává vysoká vyznamenání.
Po válce je povýšen do hodnosti majora. U ČSA se stává šéfpilotem. Ani jemu se ale nevyhnuly poúnorové události. Je propuštěn z ČSA, prožije si kruté výslechy a pak pracuje v zaměstnání, které absolutně neodpovídá jeho předchozí kvalifikaci, zkušenostem, a už vůbec ne zásluhám.